Střiž ovcí

Stříhání ovčí vlny

Řezání nebo holení vlny z ovcí se nazývá stříhání. Střih obvykle neublíží ovci. Je to jako když jste si prořízli vlasy. Stříhání však vyžaduje dovednost, aby se ovce stříhaly efektivně a rychle, aniž by způsobily škody nebo zranění ovcí nebo střihu. Většina ovcí je stříhaná elektrickými nůžkami nebo stříhacími stroji. Rouno je odstraněno v jednom kuse.

Zatímco někteří zemědělci stříhají své vlastní ovce sami, mnozí najali profesionální stíhače ovcí. V mnoha zemích, včetně Spojených států je rostoucí nedostatek kvalifikovaných stříhacích strojů. Mnohé státy mají každoroční školy střihu ovcí.

Profesionální střihač může stříhat ovce za méně než 2 minuty. Světový rekord je 37,9 sekund. To bylo stanoveno v roce 2016 Ivanem Scottem z Irska. Jiné světové rekordy zahrnují střih 839 jehňat za 9 hodin Rodney Sutton z Nového Zélandu (2000) a 720 bahnic za 9 hodin Darin Forde z Nového Zélandu. Nejvíce ovcí, které byly ostříhané za 8 hodin s použitím ručních nožů, je 50 od Jana Martona z Maďarska (2003).

Ovce se zpravidla stříhají jednou za rok, obvykle před jehňaty nebo na jaře před nástupem teplého počasí. Ovce s dlouhými fleecemi se někdy stříhají dvakrát ročně. Stříhání před jehňaty vede k čistějšímu prostředí pro jehňata. To také udržuje vlnu čistší.

Soklování

Vysoce kvalitní rouna by měla být obtékána. Soklování je, když jsou nežádoucí části rouna odstraněny ze zbytku rouna. Nevhodné jsou partie břicha, vrcholové uzly a značky. Ale i tyto části rouna se využívají. Například společnost v Utahu používá břišní vlnu k výrobě pelet z hnojiva a vlny.

Nové technologie ve stříhání ovcí

Vzhledem k tomu, že střih ovcí je tak náročný na práci, jsou často prozkoumány další technologie pro účinnější odstranění vlny. Australští vědci vytvořili chemickou metodu stříhání nazvanou "bio-klip". S bio-klipem jsou ovce injektovány přírodními bílkovinami, které způsobí, že folikul vlny se zlomí a rouno odpadne samo.

Vědci vyvinuli střihací stůl, takže střihač nemusí držet ovce. Rovněž vyvinuli "robota" pro stříhání.

Čerstvě střižená ovce

Čerstvě střižená ovce potřebuje ochranu. Trvá až šest týdnů, než se rouno dostatečně zotaví, aby poskytlo účinnou izolaci. Střižené ovce také vyžadují více krmiva, aby si udržely teplotu těla, zejména v zimě.

Trvalý růst vlny

Ovce roste vlna nepřetržitě. Pokud nejsou alespoň jednou za rok střiženy, tak je pro ně jejich vlna stresující a nepohodlná, zvláště když je horké a vlhké léto. Nakonec se vlna stane matná, znečištěná a obtížně odstranitelná. Je nehumánní, aby nedošlo k střihu ovcí, které to vyžadují.

Další informace: plemena ovcí chovaných v ČR