Jak si doma vyrobit sýry všemožných druhů

Sýry lidstvo vyrábí už několik tisíc let. S největší pravděpodobností už to zvládali staří Egypťané. Dnes se většina sýrové produkce vyrábí průmyslově. Malovýroba sýra je minoritní záležitostí. Naštěstí se doba mění a lidé touží po produktech vytvářených z místních zdrojů v místních podmínkách.

Kvalitní sýr lze pořídit nejen v různých ekofarmách, kvalitní sýr si můžete vyrobit i doma.

Výroba sýra není raketovou vědou, ale zase to není záležitost na jedno dopoledne. Jako u všeho to vyžaduje čas a zkušenosti. Při výrobě sýru je nejlepší postupovat postupně. Nejdříve je nejlepší začít s výrobou jogurtu. Jakmile ovládnete technologii jogurtu, můžete přejít k vytvoření nejjednoduššího sýru, labnehu. Následujícím krokem by měla být produkce nezrajícího měkkého sýra, pak můžete přejít k základnímu sýru, mozarelle. Nakonec se budete moci pustit i do pravého domácího plísňového sýra.

K vaření sýra budete potřebovat velký nerezový či smaltovaný hrnec s poklicí. Hliníkový hrnec není vhodný, protože kyselé mléko ho může naleptat. Potřebovat budete odměrky v rozmezí od 1/4 šálku po litr. Nutný bude teploměr s rozsahem 0-100 °C. Neobejdete se bez metly či vařečky pro přidáváni startéru a syřidla. Potřebná bude i plachetka pro odkapávání syrovátky. Měla být 100% bavlněná.

Pří výrobě tvrdých sýrů se neobejdete bez lisu na sýr, formiček, nože a mřížky.

Kromě pomůcek se samozřejmě neobejdete bez surovin. Základní surovinou je mléko, startovací kultura a syřidlo. Použít se může jak čerstvý mléko, tak i za určitých podmínek mléko z obchodu. Do mléka z obchodu se musí dodat smetanu. Přidat se může chlorid vápenatý. Syřidlo je enzym způsobující srážení proteinů. K dostání jsou živočišná, rostlinná syřidla a nejmodernější bakteriální syřidla. Nakonec budeme potřebovat sůl, nejlépe mořskou a použít můžeme i přísady jako bylinky, pažitku, česnek, petržel, atd.